כל מה שרצית לדעת על מבחן SAT החדש

עודכן ב: 6 יונ 2019


* חשוב! יש שינויים במועדי מבחן SAT החל מ 2017 *


התחלתם בתהליך הקבלה לקולג' או לאוניברסיטה בארה"ב? נהדר! וגם, כנראה שאתם צריכים לעבור מבחן SAT. בפוסט הזה אספר לכם את כל מה שרציתם ולא רציתם לדעת על מבחן SAT החדש.

מבחן ה SAT (או בשמו המלא SAT Reasoning Test) הוא מבחן סטנדרטי המהווה את אחד מהקריטריונים לקבלה לאוניברסיטאות ולקולג'ים בארה"ב. המבחן בפורמט החדש שלו, אשר נכנס לתוקף בחודש מרץ 2016, אורך שלוש שעות (או שלוש שעות וחמישים דקות כולל חלק החיבור). סקאלת הציונים חזרה למקורות: 400 - 1600 נקודות, המתקבלות מסיכום הציונים באנגלית (200 - 800) ובמתמטיקה (200 - 800). החיבור יקבל ציון בסקאלה שבין 2 - 8 (במקום הסקאלה הישנה של 0 - 6).

מבחן SAT זה לא פסיכומטרי, למרות שיש לשני המבחנים האלה נקודות דמיון. מעבר לעובדה ש SAT כתוב כולו באנגלית, יש בו חלקים שאין בפסיכומטרי, בעיקר בכל הנוגע לתחביר באנגלית ולרמת קטעי הקריאה.

הידעת? אני מכין ל SAT באמצעות קורס SAT יחודי שקורה כולו אונליין, מהמחשב אצלך בבית. הקורס למועד הקרוב נפתח ממש עוד מעט, אז הקדימו להרשם. רוצה לדעת עוד? צרו איתי קשר עכשיו בהודעה כאן למטה או בווטסאפ.
על השינויים במבחן SAT באופן כללי

 • יותר דגש על הקשר רחב: למשל, שאלות השלמות משפטים שפתחו את פרקי הקריאה במבחן הישן הלכו לשמחתנו לעולמן. איתן הלכו גם שאלות תיקון המשפטים / זיהוי הטעויות שהיוו את ליבת פרקי הכתיבה. פרקי הכתיבה והקריאה במבחן החדש מבוססים רובם ככולם על טקסטים שלמים ולא על משפטים בודדים. באותו אופן, שאלות המתמטיקה במבחן החדש מתמקדות פחות בקונספט יחיד ומבודד, ויותר בתסריטים ריאליסטיים ופרקטיים, כולל בעיות מרובות שלבים.

 • פחות ״טריקים״: אחת הביקורות השכיחות על מבחני מיון כמו SAT היא שהם עושים שימוש בשאלות טריקיות כדי להכשיל את הנבחנים. השאלות במבחן הSAT החדש דורשות יכולות מתקדמות יותר, אבל מצד שני הן יותר straightforward.

 • יכולת טובה יותר לחזות את התוכן במבחן האמיתי: ה College Board, הגוף שמייצר את מבחן SAT הפך למעט נחמד יותר, ונותן יותר מידע על הרכב המבחן. לדוגמה, פרק הקריאה במבחן החדש כולל קטע ספרותי אחד, שני קטעים מתחומי ההסטוריה / מדעי הברה ושני קטעים מדעיים.


שינויים ספציפיים בפורמט החדש של SAT

 • פורמט: ארבעה פרקים בלבד (במקום עשרה במבחן הישן) - קריאה, כתיבה ושפה, מתמטיקה (ללא מחשבון), מתמטיקה (מותר מחשבון). ולקינוח (רשות) - חיבור.

 • הניקוד במבחן החדש הוא מקסימום 1600.

 • ציוני פרקי הקריאה והכתיבה משולבים לציון אחד שהוא מקסימום 800. חלק הקריאה נקרא מעתה Writing and Language.

 • המתמטיקה עדיין זוכה לציון של עד 800, שנובע מממוצע של הביצועים בשני פרקי המתמטיקה שכלולים במבחן.

 • החיבור (מטלת הכתיבה) הפך לחלק רשות והשתנה בצורה ניכרת. כדאי לבדוק עם הקולג׳ים שאתם חפצים ללמוד בהם האם הם דורשים בכלל שתעשו את החלק הזה. בעת הרישום למבחן SAT תוכלו לבחור להרשם למבחן כולל החיבור או ללא חיבור.

 • במקום חמש תשובות אפשריות לכל שאלה, יש במבחן החדש רק ארבע אפשרויות. בנוסף, אין יותר ״קנס״ על טעויות, ולכן מומלץ בחום לענות על כל השאלות בכל חלק, גם אם על ידי ניחוש, ולא להשאיר שום שאלה ללא מענה.


על המבחן

כאמור, מבחן SAT החדש מורכב מארבעה פרקים (ומשימת כתיבה רשות): הסדר שלהם יהיה קבוע: Reading, Writing, Math 1, Math 2.

על המבחן – א. קריאה ביקורתית (Reading)

חלק זה כולל חמישה טקסטים, סך הכל 52 שאלות ב 65 דקות. כל השאלות מבוססות על חמשת הטקסטים (אין יותר שאלות השלמות משפטים). הדגש בשאלות הוא על הגיון, חשיבה ביקורתית, יכולת ניתוח, קריאה בין השורות וגם אוצר מילים תלוי הקשר (ולא סתם שאלות על מילים מוזרות ואקראיות). שימו לב שחלק מהשאלות קשורות אחת לשניה. כך למשל, אתם עשויים להשאל על הטון או העמדה של מחברת הטקסט ואז בשאלה הבאה תתבקשו להביא הוכחה מתוך הטקסט שתומכת בבחירה שלכם בשאלה הקודמת. עוד תוספת חדשה (ומרעננת?) היא שאלות של ניתוח נתונים - לחלק מהטקסטים יתלוו גרפים או טבלאות וחלק מהשאלות יהיו לגבי המידע שמופיע בגרפים ובטבלאות הללו. למשל: איזה גרף מהגרפים הבאים תומך במסקנה של הכותב?

מבחן הקריאה החדש נותן יתרון רב יותר מבעבר למי שקורא באנגלית באופן קבוע. מסקנה: אם אתם לא קוראים באנגלית (או לא קוראים בכלל), זה הזמן להתחיל.

רוצים לנסות טקסט מפרק הקריאה החדש של SAT? לכו לכאן.

על המבחן – ב. כתיבה

זהו החלק השני במבחן SAT החדש. השם של הפרק הזה קצת מטעה, כי אתם לא הולכים לעשות בו שום כתיבה ממש. כמו חלק הקריאה, גם פרק זה כולל טקסטים ושאלות עליהם, רק שהפעם המוקד של השאלות אינו הבנת הנקרא, אלא שיפוץ הטקסטים, שיש בהם בעיות ניסוחיות או תחביריות שונות. בניגוד לפורמט הקודם, בפורמט החדש של SAT *כל* השאלות בחלק הכתיבה מבוססות על טקסטים ולא על משפטים בודדים. מדובר בארבעה טקסטים, כשלכל אחד מהם צמודות 11 שאלות. בסך הכל מורכב חלק הקריאה החדש מ 44 שאלות ב 35 דקות. בחלק הכתיבה החדש יושם דגש רב יותר על לוגיקה וביטוי של רעיונות, מיומנויות כתיבה ברמה גבוהה יותר ושליטה בכללי ניקוד. מצד שני, יושם פחות דגש על כללים דקדוקיים נטולי הקשר.

רוצים לנסות טקסט מפרק הכתיבה החדש של SAT? לכו לכאן.

על המבחן - ג. מתמטיקה

גם במתמטיקה, כמו בקריאה ובכתיבה, המבחן עובר לשאלות תלויות הקשר ויסתמך פחות על עקרונות מבודדים. חלק מהשאלות בונות אחת על השניה ודורשות מספר שלבים כדי להגיע לפתרון. בנוסף, אחד מפרקי המתמטיקה יעשה ללא שימוש במחשבון. מבחינת נושאים מתמטיים, תופענה מעט שאלות בטריגונומטריה בסיסית, נושא שלא זכה לייצוג במבחן הקודם. יושם דגש רב יותר על ניתוח מידע המוצג בגרפים ובטבלאות, ועל אלגברה ומשוואות. מצד שני, יהיה פחות ייצוג לגיאומטריה ולשאלות הגיון מופשטות. מתמטיקה זוכה לשני פרקים (3 ו 4) ב SAT החדש: הפרק הראשון כולל 20 שאלות ב 25 דקות ואסור בו השימוש במחשבון, ואילו הפרק השני כולל 38 שאלות ב 55 דקות, ומותר (אם כי לא בהכרח צריך) להשתמש בו במחשבון.


הנה דוגמאות לפרק המתמטיקה הראשון (ללא מחשבון) והשני (עם מחשבון).

על המבחן - ד. חיבור (משימת הכתיבה)

 • קודם כל, החיבור במבחן החדש הינו משימת רשות. כלומר, הוא רשות מבחינת המבחן עצמו, אבל כדאי לברר עם הקולג׳ים שאתם מכוונים להתקבל אליהם האם הם דורשים שתכתבו חיבור או לא. בהתאם, בזמן ההרשמה למבחן תוכלו לבחור להרשם למבחן עם חיבור או ללא חיבור.

 • אורך משימת הכתיבה החדשה 50 דקות (במקום 25).

 • לפני הכתיבה תקבלו לקרוא טקסט והחיבור יהיה ניתוח של הטקסט הזה (ולא חיבור דעה כבעבר). יהיה עליכם להסביר כיצד בונה מחבר הטקסט את הטיעונים שלו.

 • החיבור יזכה לציון בסקאלה של 2 - 8, כאשר הציון הכולל הזה הוא ממוצע של שלושה ציונים שתקבלו בגין הבנת הנקרא של הטקסט, ניתוח הטקסט והכתיבה עצמה.

 • בניגוד למבחן הישן, החיבור אינו חלק מפרק הכתיבה, והציון שלו אינו משתקלל יחד עם ציון חלק הכתיבה.


סיכום

בסך הכל, ה College Board עמדה בהבטחותיה להפוך את המבחן לרלוונטי יותר למיומנויות הנדרשות להצלחה בקולג׳. הודות לשיתוף פעולה עם Khan Academy, תוכלו לעבור על המיומנויות הבסיסיות הנדרשות. עם זאת, ההכנה ל SAT החדש תהיה שונה: במקום ללמד כמה טריקים אשר אינם טריוויאלים לסטודנט הממוצע, ההכנה תצטרך לכלול מיומנויות משמעותיות יותר, תוך התמקדות בחשיבה ובניתוח ברמה גבוהה יותר.

יש לציין כי SAT החדש דומה מאד למבחן ACT. למשל, הפרק הראשון ב SAT החדש, המכונה Writing and Language, כלומר פרק הכתיבה, מועתק לחלוטין מפרק האנגלית של מבחן ACT, הן בפורמט והן במיומנויות הנבדקות. יש תפיסה רווחת על פיה College Board עשתה את השינויים האלה משום שמבחן SAT איבד בשנים האחרונות חלק משמעותי מנתח השוק שלו למבחן ACT. מכיוון ש SAT החדש דומה ל ACT באופן מחשיד, ייתכן שהתוצאה תהיה דווקא הפוכה לזו שאליה מייחלים ב College Board: עוד נבחנים יעדיפו את מבחן ACT.

קולג׳ בורד (College Board) החלו לפרסם מבחני SAT שלמים לדוגמה, הניתנים להורדה מהאתר של Khan Academy, או מכאן.

בהצלחה!


הידעת? אני מכין ל SAT באמצעות קורס SAT יחודי שקורה כולו אונליין, מהמחשב אצלך בבית. הקורס למועד הקרוב נפתח ממש עוד מעט, אז הקדימו להרשם. רוצה לדעת עוד? צרו איתי קשר עכשיו בהודעה כאן למטה או בווטסאפ.

#SAT #US #StudyinUS #College #CollegeBoard #לימודיםבארהב #קולג #תוארראשון #פסיכומטרי

 avi@yulzari.net  | 054-4768478 | תל-אביב

 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon

© כל הזכויות שמורות לאבי יולזרי, 1999 - 2018. השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש. בעת הזנת כתובת המייל לטובת קבלת מבחן לדוגמה או בעת הרשמה לאתר תצורפ/י לרשימת התפוצה שלי, שאני לא שולח דרכה (כמעט) כלום. ניתן בכל עת לבקש להסיר את עצמכם מהרשימה במייל אליי או בלחיצה על כפתור ה״הסר״ בדואר שמתקבל דרך הרשימה. טל״ח.