top of page

תשובות לשאלות נפוצות

לאחר יותר מעשר שנים של עבודה כמורה בקורסי הכנה שונים למבחני מיון החלטתי להפוך לעצמאי ולהיות מורה פרטי למבחני מיון במשרה מלאה. למרות שאני מכין למבחני מיון כבר כעשרים שנה, אני מדבר פעמים רבות עם מתעניינים בשיעורים פרטיים שמעלים תהיות לגבי אופן הלמידה הזה. או במילים אחרות:

 

״אני שוקל/ת ללמוד אצל מורה פרטי, אבל״:

"אתה לא שם מוכר כמו קידום (או כל שם אחר)"

אז בואו נכיר! שמי אבי יולזרי, ואני מלמד אנשים איך לעבור בהצלחה את מבחנים שונים ומשונים. התחלתי ללמד בשנת 1999. כאמור, לימדתי למעלה מעשור בכמה מכוני הכנה וקורסים שונים, עד שהחלטתי להפוך למורה פרטי. לאורך השנים לימדתי אלפי תלמידים מרוצים. אין בארץ כמעט מורים מנוסים כמוני בהכנה ל GMAT, GRE, SAT, TOEFL, IELTS ועוד ועוד. אם תרצו, אשמח להפנות אתכם לתלמידים שלי בעבר, שישמחו להמליץ לכם על חווית הלימוד איתי. 

״ראיתי באינטרנט מקום שמפרסם ״קורס הכנה רשמי ל GMAT / TOEFL/ SAT״ 

אין דבר כזה. למבחנים הללו אין ״קורס הכנה רשמי״ ומי שמציג את עצמו ככה הוא כזבן על. אותו דבר לגבי פרסומות שמבטיחות לכם ציון מסוים. מה שאני מבטיח לתלמידים שלי וגם מקיים הוא שאני יודע לעזור להם להוציא מעצמם את המקסימום - כמובן שהמקסימום הזה שונה בין אנשים שונים.

"למה לא ללמוד לבד וזהו?"

אני אמרתי לא ללמוד לבד? יש אנשים שיכולים בהחלט ללמוד לבד ולהסתדר ולעבור את המבחן ולהמשיך הלאה בכיף שלהם, אבל הם לא הרוב - רובנו צריכים שיכווינו אותנו ושיעזרו לנו להבין מה שאנחנו לא מבינים, ולרובנו אין כוח, ובצדק, להתעסק עם כל מיני שטויות קטנות בדרך לתואר הגדול. גם אנשים שבסך הכל יכולים להסתדר לבד ירוויחו מלמידה עם מורה פרטי טוב, ולכן יש לי תלמידים מכל הקשת - כאלה שמגיעים לשיעור או שניים בלבד ומתבססים על למידה עצמית וכאלה שלוקחים יותר שיעורים לאורך כל הלמידה. הרעיון הוא שתלמדו איך שמתאים לכם ובצורה היעילה ביותר עבורכם, ולא עבור מישהו אחר. 

״שיעורים פרטיים זה יקר״

בואו נעשה תרגיל קטן בחשיבה כמותית: נתחיל בקורס ממוצע. נניח שהקורס כולל 50 שעות לימוד. אבל, בקורס משתתפים 20 תלמידים. הקורס עולה 4500 שקל (אחרי ״הנחה״, כמובן), וזה בתשלום מראש, ללא תלות בכמות השיעורים אליה הגעת בפועל. הגעת רק למחצית מהשיעורים? המחיר עדיין 4500 שקל. עכשיו בואו נעבור ללמידה עם מורה פרטי. הכנה ממוצעת למבחן בשיעורים פרטיים, כאשר אין צורך בהפסקות ובעצירות לטובת שאלות שלא בהכרח מעניינות אותך, אורכת כעשר שעות (תלוי בקצב שלך). נניח עלות ממוצעת של 220 שקלים לשעה. יוצא שתשלמי 2200 שקלים בלבד. בנוסף, לא למדת - לא שילמת. משום שהתשלום מתבצע לפי שיעור, אין מצב שתשלמי על שיעורים ככה סתם. אז שיעורים פרטיים זה יקר? לא באמת. 

״עדיין יקר לי. יש באינטרנט מלא מורים פרטיים שלוקחים חצי ממך.״

כבר סיפרתי שלימדתי יותר מעשור בקורסים? כמורה, כאשר יש לך בכיתה עשרים פלוס, ולפעמים גם שלושים וארבעים פלוס תלמידים, אין מצב שאתה יכול להגיע להכרות מעמיקה עם כל אחד מהם (למרות שבשיעור הראשון נתת להם את הטלפון והמייל והווטסאפ והפייסבוק והטוויטר והאינסטגרם והפקס והכתובת למשלוח מכתבים). זוכרים שבקורס ממוצע יש בערך 50 שעות לימוד ו 20 תלמידים? אם נחלק 50 ב 20 נקבל שהנטו האמיתי שמקבל כל תלמיד מהמורה שלו בקורס מסתכם בשעתיים וחצי. בשיעורים פרטיים, מאידך, אין לי 30 תלמידים על הראש. השיעור מוקדש כולו לך, אני יכול, כמורה פרטי, להתמקד בצרכים היחודיים שלך ולא להעביר שיעור כללי שהקצב והמבנה שלו אינם מתאימים לשמונים אחוז מהמשתתפים בשיעור (גם החזקים וגם החלשים יוצאים נפסדים מכך).

״מה עם תכנית עבודה מסודרת?״

תלמידים שלי מקבלים תכנית עבודה מסודרת מאד, ולא רק שהיא מסודרת, היא גם מותאמת לחלוטין לצרכים שלהם, לעומס שלהם וליכולות שלהם. חסל סדר סילבוס גנרי שאתם לא מוצאים בו את הידיים ואת הרגליים. 

״כל החברים שלי הלכו לקורס קבוצתי״

ונניח שהם יוצאים מהכיתה, מטפסים על הגג וקופצים למטה. גם תקפוץ?

"אני שוקל להרשם לקורס בקבוצה כי אני צריך מסגרת״

לתלמידים שלי יש מסגרת מאד ברורה, רק שהיא לא זהה, כי הם לא תלמידים זהים. יש לי תלמידים שאני פוגש לשיעור אחד בשבוע, יש לשניים ויש לשלושה. יש תלמידים שמעדיפים לו״ז קבוע, כלומר להפגש כל שבוע באותו יום (או ימים) ושעה קבועה. תלמידים אחרים מעדיפים לקבוע איתי מחדש מדי שבוע. יש תלמידים שמתקשים יותר בכמותי, ואחרים דווקא צריכים חיזוק במילולי או באנגלית. בקיצור, אין שני תלמידים זהים ולכן המסגרת שאני בונה תהיה ייחודית לך, גם מבחינת החומר, גם מבחינת הקצב, גם מבחינת מספר השיעורים וגם מבחינת הימים והשעות. לך רק נשאר להגיע לשיעורים ולעשות שיעורי בית, שגם אותם אני נותן מדי שיעור בצורה מסודרת, בהתאם לתכנים שעליהם דיברנו. בקיצור, רצית מסגרת? שיעורים פרטיים עם מורה פרטי הם המקום בשבילך.

״ומה אם יש לי בעיות בשיעורי הבית?״

בכל שיעור אני מנחה את התלמידים שלי לרכז שאלות משיעורי הבית, כך שכל שיעור נפתח במענה על השאלות הבעייתיות, כאשר מהשאלות שעולות אני יכול לראות האם יש נושאים שיש לחזור עליהם שוב. כך אין שאלות שנותרות לא פתורות, ואין נושאים שאתה לא מבין ושלא נעים לך כל כך לשאול לגביהם כי הכיתה כבר התקדמה הלאה. 

״ומה עם בדיקת חיבורים?״

בזכות נסיוני הרב בבדיקת חיבורים, התלמידים שלי מקבלים הכוונה מעולה ואמיתית לכתיבת החיבור, ולא רק תבנית שאותה הם אמורים לשכפל כל פעם מחדש. נסיוני הרב בנושא החיבורים עומד בניגוד לנסיונם הדל (אם בכלל) בנושא של רוב המורים בקורסי ההכנה, שאינם מיומנים בבדיקת חיבורים. דרך אגב, מסיבה זו חלק ממכוני ההכנה בארץ מעבירים את החיבורים לבדיקה אצל בודקים חיצוניים ולא סומכים על המורים שלהם בביצוע הבדיקה.

״מציעים לי לחזור על הקורס אם לא קיבלתי את הציון שרציתי״

הטריק השיווקי הזה אף פעם לא מפסיק להפתיע. מבחינת המכון אין שום עלות לקורס החוזר, שכן הם יצרפו אותך לקורס שמתקיים גם כך. מצידך, צריכה לעלות השאלה למה להשתתף שוב בקורס שלא השיג את מטרתו בפעם הראשונה? ועוד לשלם תוספת? וגם, אם כבר עשית קורס ונבחנת, הרי שאתה כבר שולט בחלק נכבד מהנושאים, וכנראה שאתה צריך חיזוק בנושאים מסויימים. אז למה לעבור שוב את כל החודשיים וחצי האלה עם כל השיעורים הארוכים ושיעורי הבית המתישים? למה שלא תתמקד במה שלא סגור ותשפר את הציון בקלות? תשעים אחוז מהתלמידים שלי משיגים את הציון שרצו בפעם הראשונה. גם אם יש צורך לתקן, לרוב ניתן לעשות זאת במספר מועט של שיעורים נוספים, ובעלות מופחתת. אז קורס חוזר? תודה, אבל לא. בשביל זה יש מורה פרטי.

קראו עוד משהו כי אין לכם משהו יותר דחוף לעשות

bottom of page