top of page

!וולקאם

פרק הדיבור במבחן TOEFL: תשובות לשאלות נפוצות

כל מה שרציתם לדעת על פרק הדיבור במבחן טופל (TOEFL iBT) והתביישתם לשאול


איך בנוי פרק הדיבור במבחן TOEFL iBT?

הפרק הוא השלישי מתוך ארבעת חלקי המבחן - אחרי פרקי הקריאה והשמיעה (וההפסקה שאחרי חלק השמיעה), אבל לפני פרק הכתיבה, שהוא האחרון במבחן. פרק הדיבור הוא הקצר מבין ארבעת פרקי המבחן ואורך 17 דקות בסך הכל. הפרק כולל 4 שאלות - הראשונה מביניהן שאלת דעה פתוחה עם 15 שניות לתכנן תשובה ו 45 שניות לענות. שלוש השאלות האחרות לא מבקשות את דעתכם, אלא בודקות את היכולת שלכם לקלוט מידע, לעבד אותו, לעשות אינטגרציה ולתמצת בצורה אפקטיבית. שאלות 2 ו 3 מבוססות על קטע קריאה קצר שאחריו קטע שמיעה קצר הקשור אליו. יהיו לכם 30 שניות לתכנן תשובה ו 60 שניות לענות בכל אחת משתי השאלות הללו. שאלה 4 מבוססת רק על קטע שמיעה (הרצאה). יהיו לכם 20 שניות לתכנן תשובה ו 60 שניות לענות.


אבי צוחק מפרק הדיבור מבחן TOEFL

למה בכלל יש פרק של דיבור במבחן טופל?

מבחן TOEFL בודק מיומנות תקשורתית ומקיף את היכולת שלך להשתמש באנגלית כדי לתקשר בצורה יעילה במסגרת אקדמית. דיבור הוא מיומנות תקשורתית מרכזית, לצד הקשבה, קריאה וכתיבה.


למה חלק מהשאלות בפרק הדיבור מבוססות על קריאה של טקסט והקשבה לשיחה/הרצאה?

משימות דיבור המשלבות קטעי קריאה ו / או דיאלוגים או הרצאות עם דיבור נקראות משימות משולבות (integrated speaking tasks). משימות כאלה נכללות במבחן TOEFL iBT מתוך הכרה בעובדה שכדי להצליח בלימודים במכללות ובאוניברסיטאות דוברות אנגלית, הסטודנטים צריכים להיות מסוגלים לשלב את כל כישוריהם בשפה האנגלית - בקריאה, הקשבה ודיבור, כמו גם כתיבה - בתוך הכיתה ומחוצה לה.

אבי מסמן וי על פרק הדיבור במבחן טופל

ומה אורכם של קטעי הקריאה והשמיעה בשאלות של פרק הדיבור?

חומרי הקריאה וההאזנה הקשורים למשימות המשולבות משתנים באורכם אך כולם די קצרים. קטעי קריאה נעים בין 80 ל -110 מילים, ובדרך כלל הדיאלוגים או ההרצאות אורכים בין 60 ל -90 שניות. בנוסף להיותם קצרים, קטעי הקריאה, הדיאלוגים וההרצאות לא נועדו להיות קשים. הם נועדו לספק לך מידע ברור ונגיש לשימוש במענה לשאלות.

האם מותר לכתוב הערות בזמן פרק הדיבור?

כן. אתה רשאי לכתוב הערות בכל עת במהלך חלק הדיבור - תוך כדי קריאת הקטעים הכתובים, האזנה לדיאלוגים או להרצאות המדוברות והכנת תשובותיך. עם זאת, בזמן שאתה מקשיב לדיאלוגים או להרצאות ורושם הערות, אתה לא צריך לנסות לכתוב מילה במילה את כל מה שאתה שומע. אם תנסה לעשות זאת, כנראה שתפספס מידע חשוב. באופן דומה, בזמן הכנת התשובה שלך, אל תנסה לכתוב את הנוסח המלא של התשובה כדי שתוכל להקריא אותה מהכתוב. לא יהיה לך מספיק זמן לכתוב תגובה מלאה, והציונים בפרק הדיבור ניתנים על יכולת הדיבור שלך, ולא על היכולת שלך לקרוא בקול מתוך טקסט שכתבת. במקום זאת, עליך לנצל את זמן ההכנה שלך כדי לבדוק את כל ההערות שרשמת ולארגן את הרעיונות שלך.


איך מקבלים ציון על התשובות בפרק הדיבור?

כל תשובה בפרק הדיבור מקבלת ציון משני גורמים - גם בודקים אנושיים וגם מנוע הניקוד האוטומטי SpeechRater. המדרגים האנושיים מעריכים הבטים של התוכן של התשובה - התאמה לשאלה, רמת הפיתוח, דוגמאות וכו׳. SpeechRater מודד בעיקר הבטים יותר טכניים - שטף הדיבור, הפסקות, רמת אוצר המילים ורמת התחביר. הציונים האנושיים משולבים עם ציוני SpeechRater, ואז משוקללים באופן לייצור ציונים גולמיים, אשר מומרים לאחר מכן לציוני תקן בטווח של 0 עד 30, טווח הציונים בו ניתנים ציוני כל ארבעת הפרקים (קריאה, שמיעה, דיבור וכתיבה) של מבחן TOEFL iBT.


אבי במשקפיים מתנשא על פרק הדיבור במבחן TOEFL

איך משפיעות טעויות על הציונים שלי?

המדרגים לא מתמקדים במספר השגיאות שאתה מבצע. הם מדרגים את התשובות על סמך הביצועים הכוללים, כך שתשובה המכילה שגיאות קלות או מזדמנות עדיין עשויה לקבל ציון ברמה הגבוהה ביותר.

מה קורה אם נגמר לי הזמן לפני שסיימתי לענות על שאלה?

יתכן שתגלה כי עבור משימות מסוימות אינך מסוגל לכלול בתשובתך את כל המידע שתרצה. הזמן המוקצב לכל תשובת דיבור נחשב מספיק בכדי שתוכל לתת תשובה מלאה, ועליך לנסות לתת תשובה מעמיקה ככל האפשר. עם זאת, המדרגים המעריכים את תגובותיכם מכירים בכך שלא יתכן שתוכלו לצפות בדיוק מראש כמה ממה שאתם רוצים לומר ישתלב בפרק הזמן הניתן. כדאי לתרגל על זמן אמיתי תשובות לארבע שאלות חלק הדיבור כך שתוכלו להספיק. אם אתם מוצאים שאתם מתקשים באופן קבוע להספיק לענות בזמן המוקצב, יתכן שכדאי לכם להעזר במורה פרטי מעולה ל TOEFL או בקורס טופל קריץ קרוץ. השאירו לי פרטים בצ׳אט או בטופס באתר או שלחו לי ווטסאפ ונדבר על זה.

ומה קורה אם אני מסיים תשובות לפני הזמן המוקצב?

אם תסיים את התשובה שלך יותר מכמה שניות ספורות לפני שנגמר הזמן, כדאי לך לשקול איזה מידע נוסף אתה יכול להוסיף שיהפוך את התשובה שלך לשלמה יותר. בכל מקרה, אל תחזור על מה שכבר אמרת. במקום זאת, שאל את עצמך מה עוד אתה יכול לומר כדי להבהיר, לפרט או לפתח את תגובתך באופן מלא יותר. תרגול בזמנים של משימות הדיבור יעזור לך להתרגל למלא את הזמן המוקצב. בנוסף, תלמידים שלי לומדים איך לחלק את הזמן המוקצב לכל משימת דיבור בצורה אופטימלית כך שהם לא מסיימים הרבה לפני הזמן או נתקעים ולא מסיימים.

האם אוכל להקליט מחדש תשובה לשאלה שכבר עניתי עליה?

לא. כל אחת מהתגובות המדוברות שלך מוקלטת רק פעם אחת ולא ניתן לחזור ולהקליט מחדש את דבריך. לכל שאלה יינתן לך זמן להכין את תשובתך, וזה אמור לעזור לך לתכנן מבעוד מועד את מה שאתה רוצה לומר. עליך לזכור שתגובות הדיבור שלך אינן צפויות להיות מושלמות. אם במהלך מתן תגובתך המדוברת, אתה מבין שהיית אמור לומר משהו אחרת, עליך להרגיש חופשי לתקן את טעותך אם תרצה, בדיוק כפי שהיית עושה אם טעית בזמן שאתה מדבר שפת האם ורצה לתקן אותה. אחרת ייתכן שתרצה פשוט להתעלם משגיאה ולהמשיך בתגובתך, ולוודא כי שארית הדברים שאתה אומר תהיה מובנת, קוהרנטית ומדויקת ככל האפשר.

האם המבטא שלי ישפיע לרעה על הציון בחלק הדיבור?

כל נבחני ה- TOEFL iBT מדברים במבטא במידה זו או אחרת, והציון שלך לא יושפע מהמבטא שלך, אלא אם כן המבטא שלך מפריע להגיה ולכן ליכולת להבין את התגובה שלך. גם אצל מי שמקבלים ציוני דיבור גבוהים טעויות הגייה קלות מדי פעם. כאמור, כל עוד טעויות הגייה אינן מפריעות להבנת תגובתך, הן לא יורידו לך נקודות בציון.

 

מבין ארבעת פרקי מבחן TOEFL, פרק הדיבור (לצד פרק הכתיבה) מהווה אתגר משמעותי לרבים מהנבחנות והנבחנים. עשיתם כבר מבחן TOEFL אחד או יותר ולא הלך כמו שצריך? עשיתם קורס TOEFL והרגשתם שאתם עדיין לא שלמים עם רמת התשובות שלכם? אתם בכלל עוד לפני תחילת הכנה למבחן TOEFL ורוצים לעשות את זה פעם אחת כמו שצריך? הגעתם למקום הנכון. אני והצוות המעולה שלי מכינים למבחן TOEFL כבר שנים רבות ויודעים בדיוק מה אתם צריכים כדי להגיע לציון שאתם צריכים ואף מעבר לו. השאירו לנו פרטים או שלחו לנו ווטסאפ ובואו נדבר על אפשרויות ההכנה למבחן. בהצלחה!


Comments


!וולקאם

bottom of page