top of page

!וולקאם

פסיכומטרי לעומת SAT: מה ההבדלים?

עודכן: 6 ביוני 2019

תלמידים רבים שואלים אותי ״אבי, מה ההבדל בין SAT ופסיכומטרי?״ ״SAT ופסיכומטרי - איזה מבחן קל יותר?״ ״האוניברסיטאות בארץ מקבלות ציון SAT כתחליף לפסיכומטרי?״ ״איך מתבצעת ההמרה מציון SAT לציון פסיכומטרי?״ וגם ״למה השמיים כחולים


בפוסט הזה אנסה לענות על השאלות הנ״ל, למעט האחרונה. ותחילה, חתול עף. 

הידעת? אני מכין ל SAT באמצעות קורס SAT יחודי שקורה כולו אונליין, מהמחשב אצלך בבית. הקורס למועד הקרוב נפתח ממש עוד מעט, אז הקדימו להרשם. רוצה לדעת עוד? צרו איתי קשר עכשיו בהודעה כאן למטה או בווטסאפ.

 

מטרת המבחן

לשני המבחנים, SAT ופסיכומטרי, מטרה דומה: להעריך את סיכויי הנבחנים לסיים בהצלחה תואר ראשון. למעשה, הפסיכומטרי נוצר (בשנת 1981) על בסיס מבחן SAT, שקיים במתכונות שונות מאז שנות החמישים של המאה הקודמת. שני המבחנים בודקים כישורים מילוליים וכמותיים, מאפייני חשיבה, סדר ועבודה יעילה. בשניהם יש יתרון גדול למי שפיתח את היכולות האלה לאורך החיים דרך קריאה מרובה, חשיבה ביקורתית ועניין בפתרון בעיות.קראו עוד: 5 סימנים שאתם צריכים מורה פרטי.

מבנה המבחן

שני המבחנים עברו מספר שינויים בפורמט שלהם לאורך שנות חייהם. השינוי האחרון במבחן הפסיכומטרי ארע ב 2012, ואילו השינוי האחרון במבחן SAT ארע ב 2016.

הפסיכומטרי במתכונתו הנוכחית מתחיל במשימת כתיבת חיבור (30 דקות) ואחריה שמונה פרקים של שאלות רבות-ברירה, 20 דקות לפרק (160 דקות, או שעתיים וארבעים), כלומר שלוש שעות ועשר דקות בסך הכל. סדר הפרקים משתנה ממבחן למבחן, אך המבחן תמיד כולל שני פרקים מכל אחד משלושת התחומים חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ו(חשיבה ב)אנגלית ועד שני פרקים נסיוניים (פיילוט) משני סוגים שונים.

מבחן SAT במתכונתו הנוכחית כולל ארבעה פרקים של שאלות שרובן רבות-ברירה ומיעוטן פתוחות. בניגוד לפסיכומטרי, סדר הפרקים קבוע: שני הפרקים הראשונים הם פרקי האנגלית, שאורכם המשותף שעה וארבעים, והשניים האחרונים הם פרקי החשיבה הכמותית, שאורכם המשותף שעה ועשרים, כלומר שלוש שעות בסך הכל. גם מבחן SAT כולל משימת כתיבת חיבור, אלא שבניגוד לפסיכומטרי, ב SAT מדובר במשימת רשות, כאשר חלק מהקולג׳ים באמריקה דורשים מהנרשמים אליהם לבצעה וחלק לא מבוטל לא דורשים. בעת ההרשמה למבחן SAT תתבקשו לבחור מראש האם תעדיפו להבחן עם או בלי משימת הכתיבה. במבחן הכולל את משימת הכתיבה המשימה היא האחרונה במבחן ואורכת 50 דקות.


בחנו את עצמכם: איך המתמטיקה הבסיסית שלכם?תחומים ופרקים

השאלות בפרקי החשיבה הכמותית ב SAT מכסות נושאים דומים לאלה של הפסיכומטרי, עם מספר תוספות (כגון פונקציות טריגונומטריות בסיסיות). השוני המרכזי הוא ש SAT בפורמט הנוכחי הולך יותר לכיוון של מתמטיקה פרופר מאשר למה שמכונה ״חשיבה כמותית״. הפסיכומטרי, כבעבר, עדיין נשען על חשיבה כמותית במובן הרחב יותר ופחות על טכניקה מתמטית.

פרקי האנגלית של הפסיכומטרי נועדו לבדוק את רמת הבנת הנקרא ואוצר המילים של נבחנים ישראלים, כלומר שאנגלית אינה שפת האם שלהם. משום כך, פרקי האנגלית בפסיכומטרי קלים משמעותית מפרקי האנגלית של SAT. נוסף על כך, פרק האנגלית השני ב SAT בודק גם שליטה בכללים התחביר הבסיסיים באנגלית, דבר שאין מקביל לו בפסיכומטרי. בכל מקרה, כדי להצליח בפרקי האנגלית בשני המבחנים יש להגדיל את אוצר המילים באנגלית באופן משמעותי ולקרוא אנגלית כמה שיותר.


(ובנושא זה: תתחילו לקרוא, מאדרפאקרז)

כמובן שבמבחן SAT אין פרקי חשיבה מילולית בעברית, אם כי הבטים מסויימים של פרקי החשיבה המילולית של הפסיכומטרי באים לידי ביטוי גם בפרקי האנגלית של SAT.


ציונים

ציון הפסיכומטרי נע בטווח של 200 - 800, כאשר בכל אחד משלושת התחומים, חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית, תקבלו ציון הנע בטווח של 50 - 150. ניתן לראות שהציון הכללי אינו סיכום פשוט של הציונים בשלושת התחומים, כי החיים לא קלים, מה יש לומר. בכל מקרה, תחומי החשיבה הכמותית והחשיבה המילולית מהווים 40% כל אחד מהציון הכללי ותחום האנגלית מהווה 20% מהציון הכללי. בתוך 40 האחוזים של פרקי החשיבה המילולית, ציון משימת הכתיבה תופס 10% ואילו שני פרקי החשיבה המילולית תופסים 30%.

ציון SAT בפורמט החדש נע בטווח של 400 - 1600, שאולי מזכיר לכם את הסקאלה של ציוני הפסיכומטרי אבל מוכפלת בשתיים. זאת משום שב SAT כל אחד משני תחומי המבחן, אנגלית ומתמטיקה, מקבלים ציון בטווח של 200 - 800 והציון הכללי הוא סיכום של שני הציונים הללו. כך למשל, אם תקבלו 600 באנגלית ו 650 במתמטיקה, הציון הסופי שלכם יהיה 1250. על משימת הכתיבה, אם תבחרו לעשות אותה, תקבלו ציון נפרד בטווח של 1 - 6, שאינו משוקלל בציון הכללי.

בשני המבחנים הציון הסופי שתקבלו הוא יחסי, כלומר מעבר לחישוב ציון בסיסי על סמך מספר התשובות הנכונות שלכם יתבצע תיקנון (סטנדרטיזציה) על ידי השוואת ממוצע הציונים של כלל נבחני המועד בו נבחנתם לממוצע הציונים של מאגר גדול של נבחני עבר, וזאת על מנת לנטרל את הקושי היחסי של מועד מסוים.המרת ציונים

האוניברסיטאות בארץ מאפשרות להתקבל ללימודים ברוב הפקולטות על סמך ציון מבחן SAT כתחליף לפסיכומטרי. עם זאת, הן מתעקשות מאוד לשמור לעצמן את נוסחת ההמרה שבה הן משתמשות כדי להמיר את ציון SAT לציון פסיכומטרי. מנסיון של תלמידים שעשו את ההמרה הזו, ההמרה כרוכה בקנס קטן (אך פוטנציאלית משמעותי) של 20 - 30 נקודות. כך לדוגמה, ציון SAT של 1250 הוא מקביל (אחרי חילוק בשתיים)


מועדי מבחן SAT ופסיכומטרי והרשמה למבחנים

גם המבחן הפסיכומטרי וגם מבחן SAT מתקיימים בארץ ארבע פעמים בשנה וניתן להירשם לפי הצורך בכל מועד. הפסיכומטרי מתקיים בחודשים אפריל, יולי, ספטמבר ודצמבר. מבחן SAT מתקיים בחודשים מרץ, מאי, אוקטובר ודצמבר. ההרשמה לשני המבחנים מתבצעת באינטרנט. יש הטוענים שאם מחפשים בגוגל הרשמה לפסיכומטרי או SAT registration מגיעים ישר לדף ההרשמה.


סיכום

אם אתם חושבים על אפשרות ללמוד בקולג׳ בארה״ב, מבחן SAT קורא לכם. אם אין סיכוי שתלמדו בחו״ל ואתם מתכננים ללמוד בארץ, אין סיבה אמיתית להבחן ב SAT ועדיף לכם להבחן בפסיכומטרי.

 

הידעת? אני מכין ל SAT באמצעות קורס SAT יחודי שקורה כולו אונליין, מהמחשב אצלך בבית. הקורס למועד הקרוב נפתח ממש עוד מעט, אז הקדימו להרשם. רוצה לדעת עוד? צרו איתי קשר עכשיו בהודעה כאן למטה או בווטסאפ.


#SAT #פסיכומטרי #קולג #College #University #אוניברסיטה #לימודיםאקדמיים #לימודיםבישראל #לימודיםבארהב

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

!וולקאם

bottom of page