top of page

!וולקאם

תשובות לשאלות נפוצות


אחר יותר מעשר שנים של עבודה כמורה בקורסי הכנה שונים למבחן, החלטתי להפוך לעצמאי, ולהיות מורה פרטי למבחני מיון במשרה מלאה. למרות שאני מכין למבחני מיון כבר מעל 15 שנים, אני מדבר פעמים רבות עם מתעניינים בשיעורים פרטיים, שמעלים תהיות לגבי אופן הלמידה הזה. או במילים אחרות:

״אני שוקל/ת ללמוד אצל מורה פרטי, אבל״:


אתה לא מוכר כמו קידום (או כל שם אחר) -

אז בואו נכיר! שמי אבי יולזרי, ואני מלמד אנשים איך לעבור בהצלחה את מבחנים שונים ומשונים. התחלתי ללמד בשנת 1999. כאמור, לימדתי למעלה מעשור בכמה מכוני הכנה וקורסים שונים, עד שהחלטתי להפוך למורה פרטי. לאורך השנים לימדתי אלפי תלמידים מרוצים. אין בארץ כמעט מורים מנוסים כמוני בהכנה ל GMAT, GRE, SAT, TOEFL, IELTS ועוד ועוד. אם תרצו, אשמח להפנות אתכם לתלמידים שלי בעבר, שישמחו להמליץ לכם על חווית הלימוד איתי.

שיעורים פרטיים זה יקר -

בואו נעשה תרגיל קטן בחשיבה כמותית: נתחיל בקורס ממוצע. נניח שהקורס כולל 50 שעות לימוד. אבל, בקורס משתתפים 20 תלמידים. הקורס עולה 4500 שקל (אחרי ״הנחה״, כמובן), וזה בתשלום מראש, ללא תלות בכמות השיעורים אליה הגעת בפועל. הגעת רק למחצית מהשיעורים? המחיר עדיין 4500 שקל.

עכשיו בואו נעבור ללמידה בשיעורים פרטיים. הכנה ממוצעת למבחן בשיעורים פרטיים, כאשר אין צורך בהפסקות ובעצירות לטובת שאלות שלא בהכרח מעניינות אותך, אורכת בין 15 ל 30 שעות (תלוי בקצב שלך). נניח עלות ממוצעת של 140 שקלים לשעה. יוצא שגם אם לקחת 30 שעות, תשלמי 4200 שקלים בלבד. בנוסף, לא למדת - לא שילמת. משום שהתשלום מתבצע לפי שיעור, אין מצב שתשלמי על שיעורים ככה סתם. אז שיעורים פרטיים זה יקר? לא באמת.

בקורס בונים לי תכנית לימודים מסודרת -

כבר סיפרתי שלימדתי יותר מעשור בקורסים? כמורה, כאשר יש לך בכיתה עשרים פלוס, ולפעמים גם שלושים וארבעים פלוס תלמידים, אין מצב שאתה יכול להגיע להכרות מעמיקה עם כל אחד מהם (למרות שבשיעור הראשון נתת להם את הטלפון והמייל והווטסאפ והפייסבוק והטוויטר והאינסטגרם והפקס והכתובת למשלוח מכתבים).

זוכרים שבקורס פסיכומטרי ממוצע יש בערך 50 שעות לימוד ו 20 תלמידים? אם נחלק 50 ב 20 נקבל שהנטו האמיתי שמקבל כל תלמיד מהמורה שלו בקורס פסיכומטרי מסתכם בשעתיים וחצי. בשיעורים פרטיים, מאידך, אין לי 30 תלמידים על הראש. השיעור מוקדש כולו לך, אני יכול להתמקד בצרכים היחודיים שלך ולא להעביר שיעור כללי שהקצב והמבנה שלו אינם מתאימים לשמונים אחוז מהמשתתפים בשיעור (גם החזקים וגם החלשים יוצאים נפסדים מכך).

כל החברים שלי הלכו לקורס -

ונניח שהם יוצאים מהכיתה, מטפסים על הגג וקופצים למטה. גם תקפוץ?

אני שוקל להרשם לקורס כי אני צריך מסגרת -

לתלמידים שלי יש מסגרת מאד ברורה, רק שהיא לא זהה, כי הם לא תלמידים זהים. יש לי תלמידים שאני פוגש לשיעור אחד בשבוע, יש לשניים ויש לשלושה. יש תלמידים שמעדיפים לו״ז קבוע, כלומר להפגש כל שבוע באותו יום (או ימים) ושעה קבועה. תלמידים אחרים מעדיפים לקבוע איתי מחדש מדי שבוע. יש תלמידים שמתקשים יותר בכמותי, ואחרים דווקא צריכים חיזוק במילולי או באנגלית. בקיצור, אין שני תלמידים זהים ולכן המסגרת שאני בונה תהיה ייחודית לך, גם מבחינת החומר, גם מבחינת הקצב, גם מבחינת מספר השיעורים וגם מבחינת הימים והשעות. לך רק נשאר להגיע לשיעורים ולעשות שיעורי בית, שגם אותם אני נותן מדי שיעור בצורה מסודרת, בהתאם לתכנים שעליהם דיברנו.

בקיצור, רצית מסגרת? שיעורים פרטיים הם המקום בשבילך.

מה אם יש לי בעיות בשיעורי הבית?

בכל שיעור אני מנחה את התלמידים שלי לרכז שאלות משיעורי הבית, כך שכל שיעור נפתח במענה על השאלות הבעייתיות, כאשר מהשאלות שעולות אני יכול לראות האם יש נושאים שיש לחזור עליהם שוב. כך אין שאלות שנותרות לא פתורות, ואין נושאים שאתה לא מבין ושלא נעים לך כל כך לשאול לגביהם כי הכיתה כבר התקדמה הלאה.

בקורס בודקים לי חיבורים -

בשל נסיוני הרב בבדיקת חיבורים, התלמידים שלי מקבלים הכוונה מעולה ואמיתית לכתיבת החיבור, ולא רק תבנית שאותה הם אמורים לשכפל כל פעם מחדש. נסיוני הרב בנושא החיבורים עומד בניגוד לנסיונם הדל (אם בכלל) בנושא של רוב המורים בקורסי ההכנה, שאינם מיומנים בבדיקת חיבורים. דרך אגב, מסיבה זו חלק ממכוני ההכנה בארץ מעבירים את החיבורים לבדיקה אצל בודקים חיצוניים ולא סומכים על המורים שלהם בביצוע הבדיקה.

בתי ספר שונים מציעים לי קורס חוזר בחצי מחיר אם לא קיבלתי את הציון שרציתי -

הטריק השיווקי הזה אף פעם לא מפסיק להפתיע. מבחינת המכון אין שום עלות לקורס החוזר, שכן הם יצרפו אותך לקורס שמתקיים גם כך. מצידך, צריכה לעלות השאלה למה להשתתף שוב בקורס שלא השיג את מטרתו בפעם הראשונה? ועוד לשלם תוספת? וגם, אם כבר עשית קורס ונבחנת, הרי שאתה כבר שולט בחלק נכבד מהנושאים, וכנראה שאתה צריך חיזוק בנושאים מסויימים. אז למה לעבור שוב את כל החודשיים וחצי האלה עם כל השיעורים הארוכים ושיעורי הבית המתישים? למה שלא תתמקד במה שלא סגור ותשפר את הציון בקלות? תשעים אחוז מהתלמידים שלי משיגים את הציון שרצו בפעם הראשונה. גם אם יש צורך לתקן, לרוב ניתן לעשות זאת במספר מועט של שיעורים נוספים, ובעלות מופחתת. אז קורס חוזר? תודה, אבל לא.


0 תגובות

Comments


!וולקאם

bottom of page