top of page

!וולקאם

קורס טופל: למה כדאי לכם לשים את הספרים בצד וללמוד עם מישהו

עודכן: 11 בפבר׳

קורס טופל: למה כדאי לכם לשים את הספרים בצד וללמוד עם מישהו


לפני כמה שנים למדה אצלי תלמידה בשם מורן. מורן היתה עורכת דין שרצתה לקדם את הקריירה שלה ולשם כך להתקבל לתואר שני במשפטים, LLM, באוניברסיטה יוקרתית בארה״ב. מי שמכיר עורכי דין צעירים יודע שסדר היום שלהם משוגע ושהם עובדים שעות מטורפות (מורן עבדה חמישה ימים בשבוע מתשע עד תשע וימי שישי לסירוגין), מה שמותיר להם מעט מאוד זמן לתהליך הקבלה ללימודים, וספציפית, למבחן TOEFL.


מהרהרת איזה קורס טופל הכי טוב

מורן כתבה באנגלית במסגרת עבודתה על בסיס יומיומי, ובין השאר הכינה חוזים מסובכים באנגלית והתכתבה במייל עם לקוחות מארה״ב ומאירופה. גם רמת השיחה שלה באנגלית היתה טובה, על אף המבטא הישראלי. היא אמנם למדה את רוב שנותיה בתיכון בישראל ועשתה תואר ראשון במשפטים בישראל, אבל בכיתה ט׳ ו י׳ שהתה כמעט שנתיים בארה״ב עם משפחתה. על הנייר, היא היתה מועמדת בטוחה לקבל ציון של 100 פלוס בטופל.


מכל הסיבות האלה החליטה מורן שזה יספיק לה לקנות ספר הכנה ל TOEFL באמזון ופשוט לעבור על מאות העמודים שבו, וגם לעשות שימוש בדיסקים שמגיעים איתו מיד לאחר שתבדוק איך לעזאזל משתמשים בדיסקים כיום. כשהתקשרה אליי מורן היא סיפרה לי שהתהליך פשוט לא עבד - היא התקשתה לשמור על משמעת לימודית ונרשמה ל TOEFL מבלי שהיתה מוכנה אליו. היא התקשרה אליי כשבועיים לאחר המבחן ונשמעה מיואשת: ״קיבלתי רק 83, אני לא מאמינה,״ היא אמרה לי. כדי להתקבל לתואר אליו רצתה להתקבל היא היתה חייבת לקבל לפחות 100 ולפחות 27 בחלק הכתיבה.


מתווכחות איך ללמוד לטופל

מורן עשתה את הטעות הנפוצה בקרב רבים מהנבחנים בטופל: היא האמינה שאם רמת האנגלית שלה גבוהה יחסית, המבחן, שאמור לבדוק את רמת האנגלית שלה, יהיה לה קל. בדיעבד הסתבר לה שזה לא המצב, כמו שמסתבר לכל נבחנת ונבחן שלא מכינים את עצמם כמו שצריך למבחן הזה. מבחן טופל אמנם נועד לתת למוסדות לימוד באמריקה אינדיקציה על רמת האנגלית כשפה שניה של הנרשמים לאותם מוסדות, אבל כמו כל מבחן, גם למבחן TOEFL יש פורמט מסויים, שפה מסויימת, סוגי שאלות מסויימים ובכלל, צורה שנכון לגשת אליו. אלה דברים שקשה ללמוד לבד, אפילו עם ספר של מאות עמודים (ודיסקים), אפילו אם למדתם קצת בחו״ל ואפילו אם אתם כותבים ו/ואו מדברים אנגלית מקצועית במסגרת העבודה.הציון המקסימלי ב TOEFL הוא 120, ציון שמתקבל מסיכום ארבעת הציונים שאתם מקבלים על ארבעת חלקי המבחן - reading, listening, speaking ו writing - ציונים שנעים בין 0 ל 30. כדי לקבל מאה לפחות עליכם לקבל בממוצע 25 מתוך 30 בכל אחד מארבעת החלקים, וכאמור, בתי ספר רבים מקשים עוד יותר ודורשים לא רק ציון מינימום כולל, אלא גם ציון מינימום בחלק מ או בכל חלקי המבחן. כדי להשיג ציון של מאה פלוס במבחן, זה ממש לא מספיק לקחת ספר וללמוד לבד. צריך להכיר היטב את המבחן, את החלקים שלו, את הראש של המבחן ואת מה שרוצים מכם האנשים שכותבים אותו. אתם יכולים לעשות 17 מבחנים לדוגמה אבל לא לראות שום שיפור אם לא תלמדו את הדברים האלה כמו שצריך.


בעוד שרבים מתלמידיי מצליחים להסתדר בסדר (גם לא תמיד) עם שני החלקים הראשונים בטופל - הקריאה והשמיעה - הם מתקשים מאוד עם החלקים השלישי והרביעי במבחן - הדיבור והכתיבה, ובעיקר באחרון מביניהם. גם אם אתם רגילים לכתוב באנגלית מקצועית, רובנו לא יושבים בכיף שלהם וכותבים חיבורי דעה בשאלות מופרכות לעיתים כמו ״כתוב לחבר למה כדאי לו לבוא לגור בעיר שאתה גר בה,״ או ״הורים הם המורים הטובים ביותר - מסכימים או לא?״ מה גם שללא פידבק אתם לא יכולים לדעת מה הציון שהייתם מקבלים על הכתיבה שלכם במבחן עצמו.


אז מה עושים?

קודם כל - פידבק. בין שאתם לומדים בקבוצה, עם מורה פרטי, או בקורס אונליין, זה חיוני למי שרוצה להוציא ציון טוב (או מצוין) ב TOEFL לעבוד עם מי שיכול לפדבק את העבודה ולגרום לכם להשתפר. מורה מצוין ל TOEFL יודע לפרק עבורכם את דרישות המבחן למנות קטנות כך שתעבדו כמו שצריך ולא תצטרכו לפתור מיליוני מבחנים לדוגמה בזמן שבדרך כלל אין לכם. כדי להצליח בטופל ולקבל ציון טופל סבבה אתם צריכים לדעת מה הדרך הטובה ביותר לענות על שאלות אמריקאיות במבחן, מה זה כתיבה אינטגרטיבית ומה ההבדל בינה ובין חיבור דעה וכמה זמן מוקצב לכם במשימות הדיבור 1 ו 2 לעומת משימות 3 - 6.


אני מציע שלוש אפשרויות הכנה ל TOEFL: אחת, קורס טופל בקבוצה קטנה. הקורס יחסית קצר ותמציתי ומיועד לאנשים עסוקים שרוצים את כל מה שצריך ורק מה שצריך כדי לעשות הכנה מעולה לטופל ולעבור את המבחן בציון הדרוש להם. אפשרות שניה, שיעורים פרטיים, מתאימה למי שצריך פידבק הדוק יותר ורוצה ללמוד בזמן שלו. רוב תלמידי השיעורים הפרטיים שלי לטופל לומדים איתי בין 5 ל 10 שעות בסך הכל ויודעים שאני עובד ממוקד ולא מבזבז להם את זמנם היקר. שלישית, למי שרוצה להתבסס על למידה עצמית מודרכת, אני מציע קורס TOEFL אונליין. בניגוד לקורסי טופל ממוחשבים אחרים, הקורס שלי הוא לא רק קורס שאתם לומדים בו לבד באינטרנט: במסגרת הקורס אתם מקבלים גישה למערכת למידה אינטרנטית שכוללת שיעורי וידאו על כל חלקי המבחן ומעל 2000 שאלות לדוגמה, אבל גם זמן פידבק חי (דרך אפליקציית zoom.us) שאנחנו קובעים יחד בזמן שנוח לכם וגם בדיקה שאני עושה לכם על משימות הכתיבה שלכם כולל תיקונים, הערות בונות והערכת ציון לכל תשובה.


עם אבי יולזרי קורס טופל הכי טוב בארץ

כמו שנאמר, If You Fail to Plan, You Plan to Fail. חוץ מזה ש TOEFL עולה 400 דולר (נכון ל 2024) כל פעם שאתם ניגשים, העצבים והזמן המבוזבזים כשלא מקבלים את הציון הרצוי פשוט לא שווים את זה. הכינו את עצמכם פעם אחת למבחן כמו שצריך והמשיכו הלאה אל עבר התואר הנכסף. אחר כך תוכלו לכתוב לי חוות דעת עם לבבות.


רוצים לראות במה מדובר בכלל? כאן תמצאו קישורים לשאלות של מבחן TOEFL לדוגמה.

0 תגובות

Comments


!וולקאם

bottom of page